Gediminas Vasauskas, UAB „Achema Gas Trade“ direktorius:
Gamtinių dujų rinkos analizė padeda suvokti, koks globalus yra pasaulis, kai vieni sprendimai ar įvykiai Azijoje gali turėti įtakos kainų pokyčiams kitame pasaulio krašte. Praėjusią vasarą gamtinių dujų kainoms Europoje pasiekus rekordines žemumas, kyla klausimas – ar jos išliks tokios ir ateinančią vasarą? Kas turi įtakos kainų šuoliui šią žiemą? Būsimas tendencijas leidžia geriau suprasti praėjusių metų priežasčių analizė.
Europoje turime didelius suskystintų gamtinių dujų importo pajėgumus bei gerai išvystytą požeminių saugyklų infrastruktūrą. Šie du faktoriai lėmė, kad viso pasaulio suskystintų gamtinių dujų perteklius praėjusiais metais buvo transportuojamas į Europą.
Perteklius susidarė dėl prasidėjusios pandemijos bei gana šiltų pastarųjų žiemų Azijoje ir Europoje. Šios priežastys lėmė mažą vartojimą, dėl to praėjusią vasarą Europos gamtinių dujų indeksų kainos krito net iki 4-5 EUR/MWh.
Rekordiškai šalta žiema Azijoje keičia balansą
Vis tik jau praėjusių metų rudens pabaigoje gamtinių dujų vartojimas Azijoje pradėjo augti. Ir tai pradėjo keisti visą dujų rinką. Gamtinių dujų suvartojimą Azijoje lėmė trys pagrindinės priežastys.
Pirmoji – ši žiema Azijoje yra viena šalčiausių per pastaruosius 50-60 metų. Tad stipriai išaugo gamtinių dujų suvartojimas šilumos gamybai.
Taip pat didelę įtaką dujų suvartojimui turi suplanuoti planiniai remonto darbai Japonijos atominėse elektrinėse. Vykstant iš anksto numatytiems darbams Japonijoje dalis elektros energijos yra gaminama šiluminėse elektrinėse, naudojant gamtines dujas.
Trečia gamtinių dujų suvartojimo Azijoje išaugimo priežastis – Kinijoje subsidijuojamas namų ūkių perėjimas nuo akmens anglies prie gamtinių dujų vartojimo. Skaičiuojama, kad vien per praėjusius metus apie 10 mln. namų ūkių Kinijoje perėjo prie gamtinių dujų naudojimo šildymui.
Šios priežastys ir nulėmė, kad visas pasaulio suskystintų gamtinių dujų kiekis buvo nukreiptas į Aziją, kurioje momentinių sandorių rinkoje buvo mokama net 130-140 EUR/MWh. Įdomu tai, kad per 2020 metus vien Japonija ir Kinija importavo apie 40 proc. viso pasaulyje parduodamo suskystintų gamtinių dujų kiekio. Kai tuo tarpu Europos dalis sudarė apie 20 proc. – apie 100 mlrd. kubinių metrų ekvivalentui gamtinių dujų.
Įtaka gamtinių dujų kainoms Europoje
Pastaraisiais metais perteklinis suskystintų gamtinių dujų kiekis, gaunamas JAV, Rusijoje ar Katare, dažniausiai pasiekdavo Europos importo terminalus. Tad jo nukreipimas į Azijos rinkas šį rudenį palaipsniui augino gamtinių dujų indeksų kainas ir Europoje. Palyginus to paties laikotarpio Europos SGD terminalų išdujinimo lygius praeitais ir šiais metais matome, kad šiemet šis lygis yra 50 proc. mažesnis.
Europoje ši žiema prasidėjo taip pat šaltais orais, tad trūkstamas gamtinių dujų kiekis yra kompensuojamas iš Europos požeminių gamtinių dujų saugyklų. Lyginant su pernai tuo pačiu laikotarpiu – srautas iš šių saugyklų yra išaugęs apie 50 proc. Šiuo metu Europos gamtinių dujų saugyklų užpildymo lygis yra apie 60 proc., kai prieš metus tuo pačiu metu jis siekė 80 proc.
Žvelgiant į šių metų tolimesnes tendencijas, prognozuojame, kad kainos turėtų pradėti mažėti kovo mėnesį. Tam įtakos turės patenkintas poreikis Azijoje ir vis didesnis Europą pasieksiantis suskystintų gamtinių dujų kiekis.
Vis tik tikėtis, kad ateinančią vasarą vėl bus pasiektas žemų gamtinių dujų kainų rekordas – neverta. Praėjusią vasarą matėme, kad esant rekordiškai žemoms kainoms, suskystintų gamtinių dujų pardavėjams labiau apsimoka savo nesuplanuoto kiekio išvis nepardavinėti, taip siekiant subalansuoti rinką.
Pasibaigus žiemai, gamtinių dujų saugyklų lygis Europoje gali siekti vos 20-30 proc., o tai padės išlaikyti gamtinių dujų paklausą šiltuoju metų laiku ir neleis kainoms kristi iki istorinių žemumų.
Gamtinės dujos – svarbi ateities energetikos dalis
Gal kam ir neįprastai skamba, bet gamtinės dujos šiuo metu prisideda ir prie anglies dioksido išsiskyrimo mažinimo. Žiūrint į ateitį matoma, kad gamtinės dujos, kaip švariausias iškastinis kuras, išliks patraukli energijos rūšis, keičianti labiau taršias kuro rūšis. Kad ir dabar matomas pavyzdys Kinijoje, kai vartotojai pereina nuo akmens anglių prie gamtinių dujų vartojimo.
Taip pat, kol nebus pastatyta pakankamai energijos kaupimo įrenginių, ši kuro rūšis bus labai svarbi dėlionės dalis atsinaujinančios energetikos paveiksle – gamtinės dujos suteikia galimybę greitai subalansuoti elektros energijos gamybą.
Gamtinės dujos jau yra ir toliau išliks svarbus „mėlynojo vandenilio“, kuris padeda mažinti anglies dioksido išmetimą, šaltinis visame pasaulyje. „Mėlynuoju vandeniliu“ vadinamas procesas, kai gamtinės dujos yra paverčiamos vandeniliu, o išsiskiriantis anglies dioksidas yra surenkamas ir saugomas giliai po žeme arba jūroje tam tikrame gylyje.